Treeningud

Treenimisest

MEIE TRENNI ALUSTALAD

Trikid on parim viis õpetatada koerale, kuidas õppida. Ja parim viis omanikule mõistmiseks, kuidas koer õpib!
Trikid õpetavad koera mõtlema, oma keha ja mõistust kasutama. Trikid õpetavad koerale, et mängimisel ja töötamisel pole erinevust ning annavad koerale õige häälestuse. Trikke õpetades õpetate oma koerale, et ta on maailma kõige targem koer, et pole olemas vigu või ebaõnnestumisi ning et tegevuste üritamine on hea. Trikid lisavad koerale kindlustunnet ning julgust mõelda ja tegutseda. Trikid loovad tugeva sideme inimese ja koera vahele ning tekitavad sügavama teineteisemõistmise. Trikid panevad koera end tundma tähtsa, targa, enesekindla, vajaliku ja armastatuna. (Allikas http://www.silvia.trkman.net/. Kuna Silvia lehel oli trikkide tähtsus niivõrd suurepäraselt kirja pandud, tundus äärmiselt mõttetuna oma sõnadega selgitada.)
Hädavajalik varustus trikkide õpetamiseks: klikker, maius, näljane koer, hea tuju, kannatlik meel ning teadmised klikkerkoolitusest.
Klikkeri puhul on ülitähtis ajastus: mida klikid, seda saad!
Raskemate trikkide puhul on oluline jagada harjutus kergemateks etappideks. Alles siis, kui eelmine etapp on selge ning koer õpitud tegevust suure innuga pakub, võib siirduda järgmise, keerukama etapi juurde.
Klikkeriga töötades ei kasutata kunagi füüsilist korrigeerimist, koera ei tõmmata ega lükata, ei tõsteta vms.
Kui Teie koer ei oska veel tagurpidi kaheksaid teha, siis siin on väike tegevusjuhend:
http://www.youtube.com/watch?v=nsIugDkFDr0. Siirad tänud Kristinale video eest!
Tuutul kulus selle harjutuse korralikult omandamiseks aega paar nädalat. Head harjutamist!
Vanade ja uute koerte uued trikid tulekul...
  • Koeraga tuleb luua suurepärane kontakt. Väikseimgi võimalus peremehega koos tegutseda peaks koerale sära silma tooma.
  • Mida sa koerale annad, täpselt seda sa ka tagasi saad. Kui koera motiveerib maius ja sa pole viitsinud trennimaiusega vaeva näha, vaid võtsid külmkapist, mida seal parasjagu võtta oli, saad sa koeralt tõenäoliselt „käib küll“ soorituse. Kui ootad koeralt enamat, olgu preemia selle vääriline!
  • Koer ei ole kunagi agilityrajal ebaõnnestumises süüdi. Kui koer teeb midagi valesti, on alati põhjust vaadata peeglisse. Sina oled koerale need käitumisviisid õpetanud, või pole sa teda veel piisavalt õpetanud.
  • Koera initsiatiivikust tuleb premeerida. Koeras peab kasvatama tegutsemisjulgust ja tegutsemistahet.
  • Mängi oma koeraga! Sikutamismänge ei tasu karta!
  • Tõsta koera enesekindlust!
  • Ära mine trenni kehvas tujus!

TRIKKIDEST

Trikid on parim viis õpetatada koerale, kuidas õppida. Ja parim viis omanikule mõistmiseks, kuidas koer õpib!
Trikid õpetavad koera mõtlema, oma keha ja mõistust kasutama. Trikid õpetavad koerale, et mängimisel ja töötamisel pole erinevust ning annavad koerale õige häälestuse. Trikke õpetades õpetate oma koerale, et ta on maailma kõige targem koer, et pole olemas vigu või ebaõnnestumisi ning et tegevuste üritamine on hea. Trikid lisavad koerale kindlustunnet ning julgust mõelda ja tegutseda. Trikid loovad tugeva sideme inimese ja koera vahele ning tekitavad sügavama teineteisemõistmise. Trikid panevad koera end tundma tähtsa, targa, enesekindla, vajaliku ja armastatuna. (Allikas http://www.silvia.trkman.net. Kuna Silvia lehel oli trikkide tähtsus niivõrd suurepäraselt kirja pandud, tundus äärmiselt mõttetuna oma sõnadega selgitada.)
Hädavajalik varustus trikkide õpetamiseks: klikker, maius, näljane koer, hea tuju, kannatlik meel ning teadmised klikkerkoolitusest.
Klikkeri puhul on ülitähtis ajastus: mida klikid, seda saad!
Raskemate trikkide puhul on oluline jagada harjutus kergemateks etappideks. Alles siis, kui eelmine etapp on selge ning koer õpitud tegevust suure innuga pakub, võib siirduda järgmise, keerukama etapi juurde.
Klikkeriga töötades ei kasutata kunagi füüsilist korrigeerimist, koera ei tõmmata ega lükata, ei tõsteta vms.
Trikid annavad koerale agility jaoks õige häälestuse . Agilitys on olulised nii soorituse puhtus kui ka kiirus, koera motiveeritus ja oskus tegutseda inimesega koos, kuid ka oskus ja julgus tegutseda iseseisvalt.
Ka nn. tüütuid elemente, nagu slaalom ja kiik, on koerale võimalik õpetada trikina. Isegi kontaktpindade sooritamist 2on2off meetodil saab koerale õpetada mitte nõudmise ja konfliktiga, vaid laheda trikina.
Trikid annavad koerale agility jaoks õige häälestuse. Agilitys on olulised nii soorituse puhtus kui ka kiirus, koera motiveeritus ja oskus tegutseda inimesega koos, kuid ka oskus ja julgus tegutseda iseseisvalt. Ka nn. tüütuid elemente, nagu slaalom ja kiik, on koerale võimalik õpetada trikina. Isegi kontaktpindade sooritamist "2on2off" meetodil saab koerale õpetada mitte nõudmise ja konfliktiga, vaid laheda trikina.

JOOKSUKONTAKTIDE "RUNNING CONTACTS" TUTVUSTUS

Jooksukontaktide õpetamiseks on tänapäeval kasutusel mitmeid erinevaid meetodeid, tehnikaid ja ka abivahendeid. Meie kasutame algupärast Silvia Trkmani meetodit, millest kõik alguse sai ning mis sai maailmakuulsaks 2003. agility MM-l Lievinis, mil Silvia oma koeraga La võitis MM-i. Silvia kodulehel on selle meetodi õpetamine üksipulgi lahti seletatud.
Jooksukontakide meetod tähendab seda, et koer läbib nii poomi kui ka A-takistuse kontaktpinnad täiskiirusel joostes, ilma peatumata ning isegi aeglustamata. Ilma kahtluseta on see kiireim viis poomi ja A sooritamiseks. Jooksukontakte ei kasutata kiige õpetamisel.
Medalil on kaks poolt: ühelt poolt annab jooksukontaktide meetod kiireima poomi ja A soorituse, teisalt on aga jooksukontaktide koerale selgeks õpetamine väga aegavõttev, vajades palju aega ja kordusi. Seega ei ole see meetod kindlasti mitte kõigile sobilik, kuna nõuab koerajuhilt nii järjepidevat tööd kui ka suurt kannatlikkust koera treenimisel.

Väga lühidalt lahtikirjutatult on meetodi õpetamine järgmine:

Jooksukontaktide õpetamisel kasutatakse klikkerit. Algul kasutatatakse koera õpetamisel mitte poomi, vaid maapinnal lebavat võimalikult õhukest planku ning koera õpetatakse mööda seda täiskiirusel jooksma. Oluline on koera liikumine: see peab olema kiire ja ühtlane jooks, hüpet plangu lõpus nn. kontaktpinnal ei premeerita.
Umbes peale viit treeningut maapinnal tõstetakse plangu üks ots mingile alusele, et tekiks väike nurk plangu ja maapinna vahel.
Edaspidi hakatakse plangu nurka tasapisi suurendama, tõstes plangu tagumist otsa korraga 5-10 cm võrra kõrgemale alusele. Siin kehtib reegel, et planku tõsta tohib alles siis, kui eelmisel kõrgusel on kolmel-neljal järjestikkusel treeningul saavutatud 99% õnnestumine.
Siin video YouTube'st, mis tutvustab kogu õppeprotsessi.
Jooksukontaktide kohta arvatakse, et selle meetodi kasutamine välistab võimaluse koera peale poomi kontaktpinda kiiresti tagasi keerama saada. Tõde on, et koerajuht, kes oskab oma koera õpetada täiskiirusel liikumiselt mitme käpaga kontaktpinda puudutama, on kindlasti võimeline õpetama oma koerale ka kiire kontaktpinnalt paremale, vasakule või järsult tagasi pööramise.
Vaata videot siit.

Nüüd aga tagasi Tuhalasse.

Kõik meie jooksukontakte harjutavad õpilased saavad koju kaasa 2,5 m pikkuse ja poomi laiuse plangu kodus harjutamiseks. Seega, lisaks treeneriga treeningutele tuleb võimalusel iga päev teha kodus ca 10 min kodutreeninguid. Plangutreeningutega paralleelselt peab toimuma ka muude oskuste (nt. trikkide) õpetamine klikkeriga, et koer õpiks paremini mõtlema ja õppima, see hõlbustab koeral aru saamist, mida temalt kontaktpinnal oodatakse.

KIIGE JA SLAALOMI ÕPETAMINE

Kõigi agility tõkete seast on kiik ja slaalom koerale keerukaimad takistused ning nende õpetamine on kõige aeganõudvam.
Ideaalne ja kiire kiige sooritus on selline, et koer jookseb täiskiirusel kiige lõppu ja ootab seal, kuni kiige ots on puudutanud maad. Raskemate koerte all hakkab kiik laskuma veidi varem, kuid väikest kasvu ja kerged koerad peaksid ideaalis jooksma kiige lõppu välja, kuhu nad täiskiirusel joostes kindlasti ka jõuavad, ning seejärel „sõidavad" nad kontaktpinnal oodates koos kiigega maapinnale.
Raskemad koerad, kelle all hakkab kiik kalduma juba kohe peale seda, kui koer on kiige keskkoha ületanud, peavad kiireks soorituseks jätkama kõhklematut kiige lõppu jooksmist, jalgealuse liikumisest hoolimata.
Aeglane kiige sooritus on selline, kus koer tunneb end liikuval kiigel ebakindlalt ning peatub veidi peale keskkohta, oodates, mil kiik kaldub, kiige ots maad puudutab ning jalgealune stabiliseerub.
Aeglane sooritus saadakse, kui koerajuht kiirustab liigselt kiige õpetamisel, ei pööra tähelepanu koera kiirusele ja motiveeritusele, laseb õpetamisel kiigel liiga vara langeda ning ei harjuta koera väljaspool agilityplatsi ebastabiilsete pindade kõikumise ega erinevate helidega.
Kiik, nagu ka mitte ükski teine agility takistus, ei tohi olla koera jaoks hirmutav ega ebamugav!
Slaalomi õpetamiseks on maailmas tohututult palju erinevaid meetodeid, enamasti on kasutusel mitme erineva meetodi mix.
Meie koerad õpivad slaalomit alates 2008.a. novembrist koridori ehk channel meetodil. Meetodi eeliseks on, et koer õpib selgeks iseseisva ja hea tehnikaga slaalomi soorituse.
Meil on välja töötatud ning kasutusel spetsiaalne õppeslaalom, mille pulki saab vastavalt vajadusele kokku ja lahku nihutada ning pulkade nurka muuta. Soovi korral on võimalik analoogset slaalomit meilt tellida. Meie õppeslaalom on 2009. aastast kasutusel ka TAKO-s.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar